Cumhuriyetçiler kazandı, Öz kaybetti

ABD Senato seçimlerinde Kongre demokrat kontrolünden çıktı, Senato’da iki sandalye daha alırsa Cumhuriyetçiler tam denetim sağlayacak, Mehmet Öz en önemli yarışı az farkla kaybetti.

Cumhuriyetçiler kazandı, Öz kaybetti
Son Güncelleme: Whatsapp

Önceki Başkan Trump’ın liderliğinde seçimlere giren Cumhuhriyetçi Parti, ABD parlamentosu olan Kongre’de iki farklı kamarayı ele geçirmek için mücadele ediyor. Temsilciler meclisinde çoğunluk sağlamaları ve Demokrat Meclis Başkanı Nancy Pelosi’yi yerinden etmesi kesin görünüyor. Senato’da ise Çarşamba öğlene kadar iki taraf da 48-48 durumdayken kalan 4 sandalye için sayımlar devam ediyor. Ancak öğlen saatlerindeki veriler Senato’yu 51-49 kazanacakları yönünde. Bu gerçekleşirse Kongre’nin hem üst hem de alt kamarası kendi ellerine geçecek ve Joe Biden’ın işi zorlaşacak. Öte yandan Türkiye aleyhindeki Demokrat ağırlıklı ambargolarda rahatlama gerçekleşmesi söz konusu.

Türkiye saatiyle 12.00 itibariyle ABD Senato seçim sonuçları

Wisconsin, Georgia, Nevada ve Arizona’da devam eden sandık sayımlarında Nevada ve Arizona’da Demokratlar önde görünmesine rağmen daha oyların üçte birinden fazlası sayılmadı ve sayılmayanlar ağırlıkla Cumhuriyetçi bölgelerden. Georgia’da Demokratlar önde görünmesine rağmen itirazlar ve yeniden sayımlar, hatta Georgia eyaletinin yasalarına göre yeniden seçim olması muhtemel. Wisconsin’de Cumhuriyetçiler büyük olasılıkla kazaacak. Cumhuriyetçilerin Senatoyu ele geçirmesi için kalan dört senato sandalyesinden üçünü alması gerekiyor. Bunun nedeni 50-50 eşit durumda Başkan Yardımcısı Senatoya başkanlık edip oy veriyor ve bu nedenle de 50-50 durumunda Senato hükümetin kontrolünde.

Öz az farkla kaybetti

Belirleyici senato yarışlarından Pennsylvania’da Mehmet Öz, bir inme sonrası konuşma ve düşünme becerilerini kısmen yitirmiş iki metre boyundaki John Fetterman’a karşı kaybetti. 15 Temmuz darbesini düzenleyen Barack Obama, ABD tarihindeki ilk seçilmiş federal Türk asıllı politikacı olacak Mehmet Öz aleyhinde ağır sözler söyleyerek Fetterman’a destek vermiş, Columbia üniversitesinde kalp cerrahı profesör olan  Mehmet Öz’e sahtekar, şarlatan anlamında suçlamalar yapmıştı. Başkan Joe Biden ve Başkan Yardımcısı Kamala Harris de benzer suçlamalarla Mehmet Öz’ün bu sandalyeyi kazanmaması için Obama gibi eyalete gelip destek verdi. Rum ve Ermeni lobilerinin büyük maddi yardımlar ve yasal başvurularda bulunduğu Öz düşmanı kampanya sonucu, Erdoğan’a yakın olarak suçlanan Türk doktor az bir farkla sandalyeyi kaybetti. Öz’ün Müslüman dininden olması ve Türk olması sonucu pek çok ABD’li cumhuriyetçi Trump Öz’e tam destek verse de ona oy vermedi. Bu konuda daha önceki yazımız için: https://www.uyananinsan.com/joe-biden-turk-doktora-karsi/

 

İLK YORUMU SİZ YAZIN

Hoş Geldiniz

Üye değilmisiniz? Kayıt Ol!

Hemen Hesabını Oluştur

Zaten bir hesabın mı var? Giriş Yap!

Şifrenizi mi Unuttunuz

Kullanıcı adınızı yada e-posta adresinizi aşağıya girdikten sonra mail adresinize yeni şifreniz gönderilecektir.

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.

istanbul evden eve nakliyat istanbul evden eve nakliyat