Türkiye’nin 5. nesil radarı hazır

Düşmanı çok uzaktan saptamayı sağlayan AESA radar sistemlerini geliştiren Türkiye şimdi bunları SİHA’lara sığacak kadar küçültmek üzere.

Türkiye’nin 5. nesil radarı hazır
Son Güncelleme: Whatsapp

Türkiye bir yandan 5. nesil savaş uçağını geliştiriken bir yandan da inansız hava araçlarında devrimler yapmaya devam ediyor. Bunların en önemli unusuru haline gelecek olan en ileri teknolojili AESA radarları kendi başına geliştirmeyi başaran Türkiye, bunları F-16’lar üzerinde deneyerek Amerika’nın desteği olmadan da ayakları üzrinde durabileceğini kanıtlamak üzere.

AESA ya da Aktif Faz Dizinli Radar olarak bilinen radar sistemi düşman uçaklarını çok uzaktan gçöörmeyi sağlayarak Türk uçaklarına olağanüstü kapasiteler kazandırmakta.  Türkiye’nin savunma sanayii alanında elinde olan donanımlarını yerlileştirecek ve millileştirecek Özgür Projesi, halihazırda var olan F-16’ların modernizasyonunda önemli rol oynayacak. Proje çerçevesinde ASELSAN tarafından geliştirilen AESA radar sistemi ile kullanılan radar sistemlerinin kabiliyetleri önemli ölçüde artacak.

Özgür Projesi çerçevesinde üretilen radar, F-16 modernizasyonunun yanısıra İnsansız Hava Araçları’nı hedeflemekte. SİHA’lardan büyük ölçekli Bayraktar Akıncı ve Bayraktar Kızıl Elma’nın AESA sistemleriyle donanımlı olarak çalışması hedeflenrken bu alanda önemli gelişmeler ve olumlu test sonuçları elde edildi.

Savunma Sanayii Başkanı İsmail Demir geçen ay 10 Kasım’da Gölbaşında AESA’ların F-16 denemesinde yer almıştı. Başkan, burada kazanılan yeteneği bir adım daha ötede milli muharip uçak projesinde kullanacakşarını vurgulamıştı. Milli Muharip Uçak, Amerika’nın parasını alıp uçaklarını vermediği F-35 projesindeki usulsüzlüğü sonucu Türkiye’nin kendi yerli ve milli 5. nesil uçak üretme çabası sonucu çıkan, geçen ay gövde parçaları seri üretime geçen ve yakında motor testlerine başlanacak, olağanüstü hızda ilerleyen avcı ve bombardıman uçağı projesi. Yapılan AESA dahil bütün çalışmalar, milli muharip uçak yolculuğunun temel taşlarını da teşkil ediyor. Savunma Sanayii Başkkanlığı, adım adım F-16’ları çok daha ileri kabiliyetlere sahip, modernize olmuş şekilde Hava Kuvvetlerine teslim edeceklerini de planlıyor.

AKINCI AESA radarının ön çalışmaları ilerlemiş bir noktaya gelmişken, amaç bunu akıncı üzerinde ilk kez bir SİHA’da konuşlandırmak ve gellecekte Türk savunma sistemlerinin en önemli parçası haline gelecek olan Kızıl Elma’ya hazırlamak. Kızıl Elma’nın gökyüzünde hakimiyetini kurması için gerekenler arasında AESA radar, görünmezlik, yer kontrolü olmadan da kendi başına seyredebilecek yapay zeka, olağanüstü yüksek manevra yetenekleri gibi unsurlar tamamlandığında, dünyada bunları kullanan ilk ülke Türkiye olacak.

 

Cemal Acar on Twitter: "Turkish Precidency of Defence Industries says MoU was signed with Aselsan to develop AESA #radar for Turkish AF F-16 fighter jets. Aselsan known to be developing three different #

İLK YORUMU SİZ YAZIN

Hoş Geldiniz

Üye değilmisiniz? Kayıt Ol!

Hemen Hesabını Oluştur

Zaten bir hesabın mı var? Giriş Yap!

Şifrenizi mi Unuttunuz

Kullanıcı adınızı yada e-posta adresinizi aşağıya girdikten sonra mail adresinize yeni şifreniz gönderilecektir.

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.