Gelecekte bir gün nasıl gelecek!

Harun Kurt meslek seçimi konusunu ele alırken “karar vermek 1 sn sürer ama tercihin etkisi bir ömür boyu sürecek” diyor.

Gelecekte bir gün nasıl gelecek!
Son Güncelleme: Whatsapp

Nasıl bir gelecek bizleri bekliyor? Biz bu geleceğe hazır mıyız? Hangi meslek bana göre uygun? İlla okumalı mıyım? İyi de ne okumalıyım?

Sorular sorular…

Akıllarda bir sürü cevapsız sorular ve kararsız yanıtlar var. Öğrencilerin birçoğu tercihlerini yapacaklar ancak kaygılar, tedirginlikler almış başını gidiyor…

Sakin olun, rahatlayın…  Birlikte günümüze ve geleceğimize bir göz atalım…

Dünyamızda, makinelerin gelişmesinden sonra teknolojide dönüşüm yaşanıyor ve artık insan gücüne neredeyse ihtiyaç duymayacak hale doğru ilerliyor,

Neredeyse her şey otonom sistemlerle yönetilmekte. Örneğin tarım arazileri ekilip biçilirken kullanılan uzaktan kumandalı arazi araçları, ilaçlamada kullanılan dronlar, havacılıkta insansız hava araçları, fabrikalarda CNC sistemleri, robotlar, eğitimde online merkezi eğitim sistemleri, tıpta ameliyat robotları, MR, röntgen okuma sistemleri ve daha birçoğu.

Aslında bu sistemlerin birçoğu hali hazırda hayatımızda kullanılan sistemler ve gelecekte ise bu sistemler çok daha geliştirilmiş bir şekilde kullanılacak,

Şöyle bir düşünelim ve çıkarım yapalım, ilk bilgisayar icat edildiğinde 200 m2 yakın büyüklükte ve içerisinde insanların gezebildiği bir ev büyüklüğünde idi, ancak teknolojinin gelişmesiyle birlikte ilk bilgisayardan yüzlerce bin kat daha hızlı bilgisayarlar artık ceplerimizde…

Düşünsenize şu an enerji sıkıntısı yaşayan dünyamızda bir nükleer santral binlerce dönüm büyüklüğünde bir yer kaplıyor, gelecekte bir laptop büyüklüğünde bir enerji santrali neden olmasın!

Bir yandan dünya nüfusu hızla büyüyor diğer yandan iş ve istihdam alanları giderek daralıyor ve hatta kıtlık ve kuraklık dönemi başlayacağı tahmin ediliyor. Uçan arabalar, teknolojik cihazlar, sanal gerçeklikler…. İnsanlık bu anlamda şimdiden araştırmalarına başlamış ve çözümler arıyor.

Peki gelecekte bizi bunların beklediğini düşünürsek nasıl bir yol belirlemeliyiz diye düşünebilirsiniz.

Cevabı gelecekte bizi neyin beklediğinde gizli.

Birçok alanda çalışmalar hızlanarak devam ederken gelin bazı alanlara birlikte göz atalım.

Tarım alanlarının hızla azalması, dünyanın hızla betonlaşması insanlığı topraksız gıda üretimi alanlarında gelişmelere zorluyor. Çok daha az su tüketimi ve çok daha verimli gıda üretimi yapma alanında çok ciddi çalışmalar yapılıyor. Gelecekte en önemli tarımsal çalışmalar bu alanlarda olacak görünüyor,

Enerji kullanımında petrol ve türevlerinin giderek tükenmesi alternatif enerji arayışlarını hızlanması, Güneş enerjisi, Rüzgâr enerjisi vs…

Enerjide bağımsızlık ve enerji santrallerinin inşası ve bakımları ciddi önem kazanacak,

Sağlık sektöründe insanlık hastalıklara çare ararken, bir yandan ölümsüzlüğü ve genç kalabilmenin yollarını arıyor. Tıbbi operasyonların başarılı olabilmesi ve süreçlerin hızlandırılması için tıbbi teknolojiler giderek gelişiyor. Yani sağlık sektöründe kozmetik ve ilaç sanayi hız kesmeden gelişmeye devam ederken tıbbi teknoloji cihazları da gelişimini sürdürüyor.

Sanayide üretimler insansız fabrikalara dönüşüyor hatta öğleki 3d yazıcılar sayesinde artık belki de ihtiyaçlarınızı kendiniz üretebileceksiniz… Robotik ve 3d tasarımcılığı giderek aranan bir meslek olacak ibi…

Ulaşımda minimum sayıda insan etkisi ile otonom sistemlerin kullanılmaya başlanması, yapay zekanın, nesnelerin interneti alanının gelişmesine yeni mesleklerin doğmasına sebep olacak,

Yargı, hukuk, eğitim vs birçok alanda yapay zekaların insan faktörlerinin yerini almasına doğru ilerliyoruz.

Aşağı yukarı gelecekte bizi neyin beklediğini tahmin edebiliyorsak, bütün bunların yaşanacağı bir dünyada nasıl bir yolu belirlemeliyiz? Sorusunun cevabı sanırım biraz daha kolay olsa gerek…

Gelecekte bizi bekleyen şeyleri öğrendiğimize göre,

Öncelikle geleceğin olası mesleklerine şöyle bir göz atalım…

Bilişim alanındaki tüm meslek grupları geleceğin gözde mesleklerinden olacak görünüyor. Gelişmeler oldukça bir ağacın gövdesinden büyüyen dallar gibi bilişim alanında da birçok meslek gurupları da türemeye devam edecek.

IT alanı

Yapay Zekâ ve yapay sinir ağları uzmanları veya yazılımcıları,

BI, iş zekâsı uzmanları,

Siber güvenlik, her şeyin teknolojik cihazlarla yönetildiği bir dünyada olmazsa olmaz meslek grubunun en başında geliyor. Öyle ki kendi içerisinde ilerleyen yıllarda birçok alt dallarıda ayrılmaya başlayacak.

Savunma, saldırı, Test, eğitimci, yazılımcı gibi…

Yazılım Mimarları, Veri tabanı tasarımcıları,

3D tasarımcılar ve modelleme,

Oyun yazılım tasarımcı mimarları ve yazılımcıları,

Kriptologer, VR, analist, Proje yöneticileri vb. gibi IT alanında neredeyse tamamı gelişmelerini sürdürecekler. Ancak bu meslek gurubuyla alakalı sizleri bekleyen tehlikelerden de birazdan bahsedeceğim. Şimdilik burada bırakalım…

Kimyagerler-kimya mühendisleri, Biomühendisler, Biyomedikaller, Gıda teknoloji uzmanları, gıda mühendisleri, Enerji mühendisleri,  hidrologlar, Uzay mühendisleri ( uzay maden mühendisliği-biraz daha uzak gelecek)

Nano teknoloji alanında tüm meslek gurupları,

Enerji santralleri bakım mühendisleri ve teknikerliği,

Tıbbi cihaz bakım mühendisliği ve teknikerliği,

El sanatları sanatçılığı,

Tıbbi teknoloji mühendisliği,

Geri dönüşüm sistemleri ve mühendisliği

Malzeme mühendisliği…

Genetik mühendisleri…

Burada belirttiğimiz meslek gurubunun dışında kalan meslek grupları kendilerini tamamen yok edecek artık işe yaramayacak anlamına gelmiyor. Böyle düşünülmesi büyük hata olur.

Aksine miktarı az olanın kıymeti büyük olur.

Burada belirtmek istediğimiz gelecekte bizi bekleyen olası durumlara göre ihtiyaç duyulacak yeni meslek guruplarını ortaya çıkarmak.

Belirtmediğimiz çok ilginç meslek gurupları da mevcut. Önemli olan siz ne istiyorsunuz?

TERCİHLERİNİZİ NASIL YAPMALISINIZ?

Eminim bu soru hepimizin aklından geçmiştir. Yukarıda yarım bıraktığım bir konuya açıklık getirip sonra aklımızdaki soruya yanıt arayalım.

Yukarıda belirttiğimiz meslek guruplarından özellikle IT alanındaki tüm meslek grupları için ciddi bir sıkıntı sizi bekliyor olabilir.

Bu meslek gurubu günümüzde maalesef herhangi bir regülasyona tabi değil yani kuralları olmayan ve hatta yetkinliği olmayan bir meslek gurubu.

Ne demek yetkinliği olmayan??? birçok meslek gruplarının kanun kapsamında yetki alanları belirlenmiş ve aynı zamandan bu yetkilendirmeler bir belgeye bağlanmıştır.

Örneğin, Avukatların kanunları hükümleri belirlidir ve önüne gelen herkes avukatlık yapamaz, doktorların yetki alanları belirlidir, herhangi birisi bir başkasının dişini dahi çekemez, tıbbi müdahalede bulunamaz,

Öğretmenliğin hukuki çerçevesi belirlidir rast gele birisini öğretmen olarak okulunuza alıp eğitim verdiremezsiniz….

Bunun gibi neredeyse her meslek gurubunun yetki alanları belirlidir ve bu mesleğin icrası için otorite lisans düzeyinde belge istemektedir.

Ancak iş IT – Bilişim alanına gelince, durumlar şu an için maalesef farklı… bu mesleğin icrası için maalesef bir yetki çerçevesi yok, otoriteler lisans düzeyinde herhangi bir belge de istemiyor.

Dolayısıyla bu meslek gurubundaki alanlar hiçbir üniversite okumadan da icra edilebilir bir durumda görünüyor? Bu durumun size ne gibi zararı olabilir? sizler tercihinizi yapıp 4 ila 6 yıl kadar bir emek vererek hak edeceğiniz lisans belgenizle işinizi yapmak isterken aynı işi yaptığını iddia eden hiç okul okumamış birisinin sizin ücretinizin yarısına işinizi kapma olasılığı çok ama çok yüksek bir durum.

Dolayısıyla günün sonunda hüsrana uğrayabilir neden bu kadar çaba sarf ettim diye düşünebilirsiniz… Bu durumla karşılaşma olasılığını bilerek tercihlerinizi yapmanızda fayda var.

Nasıl tercih yapmalıyım sorusuna geri dönelim …

 Öncelikle tercih yapmadan önce lütfen kendinizi tanıdığınıza emin olun!

Kendinizi tanıyor musunuz ??? Emin değilseniz korkmayın bununda kolay bir yolu var. Bilgiye erişim çok kolay.

Hemen sizin yakın çevrenizdeki 5 6 kişi ile kendiniz hakkınızda DISK kişilik testi (internette kolayca DISK çemberini bulabilirsiniz) çemberi yapın ve sonucun ortalamasını alın. Bir fikir edinmenize yardımcı olabilir ve sonuca göre kendinizi yeniden değerlendirin.

Bir meslek seçilirken nelere dikkat edilmeli? Eminim herkesin ilk aklına gelen ücretinin çok iyi olması veya çok yorulmadan kolay kazanmaktır… Ancak hayat gerçekte böyle değil.

Çok iyi ücret karşılığında aldığınız riskler, çalışma şekliniz, saatleriniz sizi mutlu ediyor mu?  Demek istediğim tek bir unsura indirgenmemeli meslek tercihleri.

Dolayısı ile sizin kendinizi tanımanızdan geçen bu yolda önceliğiniz yaşamınızı arzu ettiğiniz gibi size sunabilecek en azından yakın bir sunum sağlayabilecek bir mesleğe yönelmenizdir.

Hayatınızda keşke demeyeceğiniz ve her sabah yapmaktan büyük keyif aldığınız bir iş süreci yaşatmalısınız kendinize ve ilerideki ailenize…

Bazı meslekler büyük sabır ister, bazıları bilgisayarın önünde ömrünü geçirir, bazıları insanlar sürekli iç içedir,  bazıları her gün insan kanı görmek zorundadır, operasyonlara girer, bazıları güneşi görmeden yaşar, bazı meslekler sürekli hesap kitap yapılmasını ister, bazıları her gün ölümle burun burunadır vs. vs. söylemek istediğim siz kimsiniz, siz aslında kendinizi tanıyor musunuz? ne yapmaktan hoşlanırsınız veya ne yapmamaktan hoşlanmazsınız…

Tercihinizi yapmadan önce mutlaka yapmanız gereken en önemli şey kalemi defteri elinize alın ve yazmaya başlayın ben kimim oyununu 1 günlüğüne oynayın lütfen ve sonra sizi tanıdığınızı düşündüklerinize de oynatın…

Karar vermek 1 sn sürer ama tercihinizin etkisi bir ömür boyu sürecek…

Bir ömür keşke demeden önce….

İLK YORUMU SİZ YAZIN

Hoş Geldiniz

Üye değilmisiniz? Kayıt Ol!

Hemen Hesabını Oluştur

Zaten bir hesabın mı var? Giriş Yap!

Şifrenizi mi Unuttunuz

Kullanıcı adınızı yada e-posta adresinizi aşağıya girdikten sonra mail adresinize yeni şifreniz gönderilecektir.

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.

canlı casino siteleri papyonshop.com ofis taşıma parça eşya taşıma evden eve nakliyat nakliyat deneme bonusu veren siteleri canlı casino